Rozhovor pro Parlamentní listy


8.duben 2013

Topkař z pohraničí: Jsme jediná strana, která opravdu dělá reformy. Proto ovládneme pravici

Dominantní stranou na pravici se pomalu, ale jistě, stává TOP 09. „Držíme se narozdíl od ODS svého programu i vládního prohlášení. Jsme dnes ve vládě jedinou stranou, na které leží reformní snahy, ostatní koaliční partneři kvůli svým interním problémům od reforem utíkají,“ tvrdí Václav Horáček, poslanec TOP 09 a bývalý dlouholetý starosta Železného Brodu.

Radost z potíží pravicového rivala nemá. „Ztrácíme přirozeného partnera,“ míní. Mrzí ho i současné šarvátky s ODS. „Přijde mi, že v poslední době ani tak nebojujeme s levicí, ale mezi sebou,“ konstatuje.

Strach z očekávaného vítězství levice

Předsedou TOP 09 v Libereckém kraji se nedávno stal Jaromír Drábek. Podle Horáčka jen dočasně.  Vyjadřuje se i k jeho působení na ministerstvu práce a sociálních věcí. „Své kroky špatně vysvětloval. Teď se na něj ale hází úplně všechno,“ říká. Hájí i ministra financí Kalouska. „Myslím, že žádnou jinou možnost neměl, než to přiškrtit. Vydržíme-li ještě nějakou dobu šetřit, bude situace stále lepší. Představa, že se nyní výdaje uvolní a vše se tím vyřeší, jak to chce levice, je špatná a nesmyslná – dobře bude pár let, ale pak už situaci nikdo nezachrání a skončíme podobně jako socialistický Kypr,“ varuje.

Z očekávaného vítězství levice v příštích parlamentních volbách radost nemá. „Když se podívám na to, co se děje v krajích, kde se ČSSD a KSČM ujaly vlády, nemám pocit, že je to, co obyvatelé České republiky chtějí. Dokonce cítím strach,“ sděluje.

ODS se potápí, radost z toho nemám

„TOP 09 se stává jedinou pravicovou stranou v našem regionu. ODS potápí nejen její skandály, ale i vnitřní spory a boje o budoucnost strany,“ je přesvědčen Václav Horáček. Z pohledu poslance se mu zdá, že ODS přestává dodržovat i koaliční program. „Dvakrát se v posledních dnech při hlasování spojila s ČSSD a obě tyto strany si prosadily předsedu Nejvyššího kontrolního úřadu i zástupce obmbudsmana,“ vypozoroval.

„Pro Topku nejsou ztráty ODS žádnou výhrou, ztrácí totiž přirozeného partnera, se kterým ji spojuje nejvíc z programu,“ uvědomuje si. „Velice mě ale naše šarvátky s ODS mrzí, přijde mi v poslední době, že ani tak nebojujeme s levicí, ale mezi sebou,“ povzdychl si poslanec.

Liberecká Topka byla shnilým jablkem

Zas až tak idylicky však situace v TOP 09 v Libereckém kraji a v Liberci zvláště nevypadá. V roce 2010 se znepřátelené frakce této strany rozhádaly natolik, až nejvyšší vedení liberecké sdružení zrušilo. Se slovy Miroslava Kalouska, že jde o shnilé jablko. Strana tak v Liberci vůbec nekandidovala do posledních proběhlých komunálních voleb. Na podzim 2011 se v Liberci začala nová éra Topky. „V minulosti jsme v Liberci pohnojili, co se dalo. Ale někteří lidé odešli, a ti, co je nahradili, se snaží na Liberecku pracovat postupnými kroky. Nabralo to tam dobrý směr a věřím, že se zvednou,“ doufá.

Krajské volby – postavili jsme špatnou kandidátku

Aby však regionálním problémům nebyl konec, Topce nevyšly v Libereckém kraji ani další volby, krajské. Nedostali se vůbec do zastupitelstva. Původně TOP 09 počítala, že kandidátku sestaví dohromady se Starosty pro Liberecký kraj. Ti se však trhli, šli do voleb samostatně a vyhráli je. Ostatně sám Václav Horáček, dlouholetý starosta Železného Brodu, je zakládajícím členem dnes úspěšných Starostů pro Liberecký kraj. Na adresu krajských voleb z pohledu TOP 09 říká: „Naprosto špatně jsme postavili volební kandidátku, narozdíl od Starostů. Jejich lídr Martin Půta měl fantastický tah na bránu,“ upozorňuje.

Krajský předseda Drábek - dočasné řešení

Po krajských volbách odstoupil z pozice krajského předsedy TOP 09 v Libereckém kraji Jiří Kočandrle a nahradil ho kontroverzně vnímaný bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. „Jedná se jen o dočasné řešení i díky jeho nezpochybnitelným organizačním schopnostem. Jeho jméno však bylo poškozené kampaněmi. A v politice to funguje tak, že bez ohledu na pravdu či faktickou správnost věci, takový člověk dostává jakéhosi Černého Petra. Toho má nyní pan Drábek, a ať si o tom myslím cokoli, strana s tím musí počítat a uvědomit si to,“ popisuje Horáček.

K jeho činnosti na ministerstvu míní: „Myslel to dobře, ale je matematik – fyzik. Nedostatečně kroky ve svém resortu vysvětloval. Říkal si – když tomu rozumím já, rozumí tomu každý. Což je samozřejmě chyba.“ Ani Horáček však se vším nesouhlasí. „Na Drábka se teď hází úplně všechno. Jsou ale věci, které udělal dobře. S něčím mám i já vnitřní problém. Třeba bez sKaret bych se klidně obešel. Ptám se také, kde je zakopaný pes u matek s postiženými dětmi? Přehodnocení kategorií mě v tomto případě velice mrzí,“ ozřejmuje poslanec.

Kalouskovi nezbývá, než šetřit. Nebo dopadneme jako Kypr

Václav Horáček dle svých slov je často nucen v regionu vysvětlovat reformní kroky současné vlády. Odpovídá i na výtky, že jeho vlivný stranický kolega, ministr financí Miroslav Kalousek, svými přílišnými škrty zadusil ekonomický růst, v jehož důsledku máme rekordní nezaměstnanost. Horáček si však myslí, že Kalouskovi nic jiného nezbývá.

„Myslím, že žádnou jinou možnost neměl, než to přiškrtit. Vydržíme-li ještě nějakou dobu šetřit, bude situace stále lepší. Představa, že se nyní výdaje uvolní a vše se tím vyřeší, jak to chce levice, je špatná a nesmyslná – dobře bude pár let, ale pak už situaci nikdo nezachrání a skončíme podobně jako socialistický Kypr,“ varuje. „Podle mě ČSSD, potažmo komunistům, nesmírně vyhovuje, že jsme reformy prosadili. Uklidíme jim stůl, oni by do nich museli jít také. Není jiné východisko. A my jsme teď u lidí špinavci a oni jsou čistí,“ domnívá se.

Příští vláda s komunisty? Cítím strach

Po osmiletém období vlády pravice se očekává, že příští parlamentní volby vyhraje levice. „ČSSD by jen stěží vládla bez otevřené podpory KSČM. Jsme na to připraveni? Když se podívám na to, co se děje v krajích, kde se ČSSD a KSČM ujaly vlády, nemám pocit, že je to, co obyvatelé České republiky chtějí. Dokonce cítím strach,“ objasňuje. A dodává: „Mrazí mě, když slyším ve sněmovně řečnit starého bolševika Grebeníčka.“

Zdroj: parlamentnilisty.cz

Zpět

 

Mgr.  Václav Horáček
e-mail: zc.zenats@kecaroh.valcav
web: www.vaclavhoracek.cz

Adresa kanceláře:
Sněmovní 4, 118 26 Praha 1
(mapa)

Adresa kanceláře v regionu:
Podhorská 377/20,
466 01  Jablonec nad Nisou
(mapa)

Úřední hodiny:
po telefonické či e-mailové domluvě

Asistentka:
Ivana Večeřová
e-mail: zc.manzes@23avorecev.anavi
telefon: 602 292 937

Zasílání novinek na e-mail

Budeme Vám zasílat odkazy na nové články na webu. Neunikne Vám žádná novinka!

Odhlášení lze provést z každého příchozího e-mailu.

Poslední fotografie

Web a IT infrastruktura: www.tfnet.cz
© 2013 Mgr. Václav Horáček - oficiální stránky poslance